Maaşlarını paylaşacaklar

Yeryüzü Doktorları Suriye’deki zor şartlarda hizmet veren hekimler için “Maaşımızı Suriyeli Hekimlerle Paylaşıyoruz” çağrısında bulundu. Kerem Kınık “Hedefimiz bin hekime bir yıl boyunca Suriye’de maaş desteği vermek” dedi.

Suriye savaşı dördüncü yılını geride bırakırken, binlerce hasta doktor yetersizliğinden hayatını kaybetti. Savaşın mağdur ettiği kesimlerin içinde doktorlar ve hemşireler de yer aldı. Suriye’deki iç savaş yüzünden çok fazla Suriyeli evini terk ederken, yaralıların tedavi edildiği hastaneler basıldı, hekimler tutuklandı, hemşireler öldürüldü. Yeryüzü Doktorları Suriye’deki savaşın dördüncü yılında bölgede zor şartlarda hizmet veren hekimler için kolları sıvadı. 14 Mart Tıp Bayramında bütün doktorları “Maaşımızı Suriyeli Hekimlerle Paylaşıyoruz” çağrısında bulunan dernek aynı zamanda Suriye’deki doktorların hayatına devam edebilmesini sağlamak amacıyla başlatılan “Suriye’nin O Hekime İhtiyacı Var” kampanyasına da katılmaya çağırdı. Savaştan önce 5 bin hekim olan Halep’te şu anda 36 hekimin görev yaptığını aktaran Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı Kerem Kınık “Yüz hekimin sadece 15’i Suriye’de kaldı” dedi.

BİN HEKİMİ HEDEFLİYORUZ

“Maaşımızı Suriyeli Hekimlerle Paylaşıyoruz” kampanyasıyla Suriye’de savaştan dolayı zor durumda kalan Suriyeli hekimlerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflendiğinin altını çizen Kınık, “Hedefimiz orada maaş alamayan bin hekime bir yıl boyunca Suriye’de maaş desteği vermek. Her hekime ayda 500 TL vereceğiz” dedi. Sadece doktorların değil, gönüllü olan herkesin bu kampanyaya destek verebileceğini söyleyen Kınık yardımların az da olsa geldiğini söyledi.

GERİ DÖNMELERİ GEREKİYOR

Suriye’den kaçışın devam ettiğini aktaran Kınık, sağlıkçıların kaçışını durdurmayı hedeflediklerini söyledi. Kınık şöyle konuştu: “Suriye’ye sağlıkçıların geri dönüşünü sağlamaya çalışacağız. Savaşla birlikte hayat da devam ediyor. Bir sürü kanser hastası ve böbrek rahatsızlığı olan hasta var. Hekimlerin Suriye’ye geri dönmesi lazım.” İlk bağışlar yapıldı Yeryüzü Doktorları, 14 Mart Tıp Bayramı'nda, Suriye'deki savaşın dördüncü yılında bölgede zor şartlarda hizmet veren hekimler için "Suriye'nin O Hekime İhtiyacı Var" adıyla başlattıkları kampanyaya maaşlarını bağışladı. Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Kınık ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Dr. M. İhsan Karaman da, kampanyaya destek verdi. 12 milyon $ ilaç desteği Suriye deki bir hastaneye destek verdiklerini ifade eden Kınık, şunları söyledi: “Suriye’de Türkmen dağları bölgesinde desteklediğimiz bir hastane var. Savaş hastanesi aynı zamanda. 33 yatak kapasitesi bir ameliyathanesi var. Yaralılar orada muayene ediliyor.” Suriye’ye ilaç, tıbbı malzeme ve ekipman desteği sağladıklarını anlatan Kınık, bugüne kadar 12 milyon dolarlık ilaç desteği yaptıklarını kaydetti. Kınık ayrıca Yeryüzü Doktarları’nınKobane, Urfa ve Şırnak’ta sağlık merkezlerini olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak / Yeni Şafak 15.03.2015