AKTÜEL

Röportaj Yaptıkları Ünlülere Aman Vermeyen İkiz Gazeteciler Kendilerini Anlatıyor

"Çift Sarılı" Gazeteciler

Ürün Dirier

Yeni Şafak gazetesinin haftasonu ekinde ünlülerle hayat hikâyeleri üzerine röportajlar yapan ikiz Büşra ve Kübra Sönmezışık kardeşler, "iyi polis-kötü polis" taktiği ile konuştukları kişilere nefes aldırmıyor. "Bir psikolog gibi derinlemesine soru sormaya çalıştıklarını" söyleyen 22 yaşındaki ikizlerle, birlikte çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını, başörtülü gazeteci olmayı ve giyim kuşam zevklerini konuştuk.

Gazeteciliğe nasıl başladınız?

Kübra: Cağaloğlu Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik Bölümü'nden mezun olduk. Staj için Yeni Şafak'a girdik. Birkaç yıl grafik servisinde çalıştık, sonradan bu "ikide bir" projesi çıktı ve röportajcılığa başladık. Ama aslında aynı işyerine girmeyi düşünmüyorduk.

- Niye, sıkıldınız mı birbirinizden?

Büşra: Hayır ama hep bir performans ve zekâ kıyaslaması oluyor. İnsanlara göre ayrı bedenlerdesin ama tek kişisin. Mesela ben Kübra kadar çalışkan değildim okuldayken. Lisede hocamdan "Niye kardeşin kadar çalışmıyorsun, tembel" diye azar işitmiştim.

- İkizler yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Büşra: Programı izlerken "Çok benziyorlar, yazık hayatları çok zor" dedim. Ama ikizlik bağı bütün zorlukları unutturuyor. Hüsrev Hatemi ikiz kardeşi evlendiğinde bir şiir yazmış, çok duygusal; "Gittin çocuk beni bırakıp gittin" diyor.

Kübra: İkizlere sürekli "Ay ne kadar şekersiniz" diyorlar. Kişisel yetenekler de ikizliğin gölgesinde harcanıyor, ciddiye alınmıyor.

"Sorun, mükemmeli ikinci kez aramak"

- Başka arkadaşa da ihtiyaç duyuyor musunuz?

Büşra: İkizler hayatlarının dostunu bulmuştur aslında, ama insan başka heyecanlar da arıyor. Sonuçta her sevgi başkadır.

- Arkadaşlarınız ortak mı yoksa ayrı ayrı mı?

Kübra: Benim ayrı arkadaşlarım da var.

Büşra: Kübra'yı bir yere davet eden kişi ayıp olmasın diye beni de çağırdığında çok kırılırım. Aksine Kübra'yı çağırıp beni çağırmadıklarında buna çok sevinirim. Nihayet biri bizi ayırt edebildi diye.

Kübra: İkiz olabilmek için çok güçlü bir iradeye sahip olmak lazım. Kıskançlık, egoizm gibi duyguları herkesten daha fazla törpülemek zorundasın. Kendini daha iyi tanıyorsun.

Kaynak: Aktüel